Skip to content

30 Olden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jul 8, 2002

Property Information

Block10605
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class19
Description1.5S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,209
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$531,000
66%
Improvement Value:$271,600
34%
Total Assessment$802,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,373+5.9%
2024$20,177+3.1%
2023$19,575+0.8%
2022$19,423+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 4314, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1900