Skip to content

106 Winant RdPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$634,500
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block9301
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,110
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
64%
Improvement Value:$222,600
36%
Total Assessment$612,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,314+5.9%
2024$15,401+3.1%
2023$14,941+3.0%
2022$14,513+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$634,500

From:

To:

Sq Ft2,110DeedBook 6277, Page 884Recorded2/23/2017

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 6110, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1956