Skip to content

57 Battle RdPrinceton, NJ 08540

Built 1915

Last Sale Price
$2,365,000
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block10605
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class22
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,684
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,000
34%
Improvement Value:$1,130,900
66%
Total Assessment$1,707,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,151+5.9%
2024$42,625+3.1%
2023$41,353+0.8%
2022$41,031-16.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,365,000
DeedBook 6013, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1915