Skip to content

216 Alexander St(Block 10801 Lot 7)Princeton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block10801
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description3418SF 65% TAX
Dwellings1
ZoningS1
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,500
74%
Improvement Value:$114,700
26%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,882+5.9%
2024$11,217-33.0%
2023$16,744+0.8%
2022$16,613+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 6470, Page 77Recorded1/6/2022