Skip to content

269 South Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block11002
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class16
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningE1
Sq Footage1,502
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,000
75%
Improvement Value:$127,700
25%
Total Assessment$504,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,440+5.9%
2024$12,688+4.8%
2023$12,112+0.8%
2022$12,018-4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft1,502DeedBook 6425, Page 150Recorded12/21/2020

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 2937, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1950