Skip to content

50 Springdale RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1913

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block11301
Lot11
QualifierD07
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page42

Building Details

Building Class21
DescriptionWYMAN HOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,810
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,000
24%
Improvement Value:$1,456,900
76%
Total Assessment$1,916,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,047+5.9%
2024$48,191+3.1%
2023$46,753+0.8%
2022$46,389+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913