Skip to content

53-59 College Road WestPrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block11301
Lot11
QualifierD11
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page42

Building Details

Building Class49
DescriptionS-DALE FAC APTS
Dwellings4
ZoningE2
Sq Footage5,240
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$611,000
40%
Improvement Value:$934,500
60%
Total Assessment$1,545,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,157+5.9%
2024$38,855+3.1%
2023$37,696+0.8%
2022$37,402+23.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952