Skip to content

Wyman CottagePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block11301
Lot11
QualifierD08
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page42

Building Details

Building Class20
DescriptionWYMAN COTTAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage286
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$709,000
92%
Improvement Value:$64,000
8%
Total Assessment$773,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,585+5.9%
2024$19,433+3.1%
2023$18,853+0.8%
2022$18,707+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950