Skip to content

115 Stanworth LanePrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block14.01
Lot2
QualifierD60
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description24 OF 214 UNITS
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$990,000
30%
Improvement Value:$2,310,000
70%
Total Assessment$3,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$87,879+5.9%
2024$82,962+3.1%
2023$80,487+0.8%
2022$79,860+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0