Skip to content

100-106 N Stanworth DrPrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block14.01
Lot2
QualifierD02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description5 OF 152 UNITS
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
30%
Improvement Value:$700,000
70%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,630+5.9%
2024$25,140+3.1%
2023$24,390+0.8%
2022$24,200+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0