Skip to content

128-132 N Stanworth DrPrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block14.01
Lot2
QualifierD05
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description10 OF 152 UNITS
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
30%
Improvement Value:$840,000
70%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,956+5.9%
2024$30,168+3.1%
2023$29,268+0.8%
2022$29,040+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0