Skip to content

311-315 Stanworth LanePrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block14.01
Lot2
QualifierD09
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description3 OF 152 UNITS
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$210,000
70%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+5.9%
2024$7,542+3.1%
2023$7,317+0.8%
2022$7,260+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0