Skip to content

31 Crooked Tree LanePrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$752,000
Last Sale Date
Sep 24, 2013

Property Information

Block1401
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,403
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
64%
Improvement Value:$240,900
36%
Total Assessment$665,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,688+5.9%
2024$16,698+3.1%
2023$16,200+0.8%
2022$16,074+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$752,000

From:

To:

Sq Ft2,403DeedBook 6180, Page 336Recorded10/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1968