Skip to content

39 Linwood CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$714,000
Last Sale Date
Sep 14, 2019

Property Information

Block7501
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,472
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,000
68%
Improvement Value:$220,900
32%
Total Assessment$698,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,362+6.0%
2024$17,320+0.9%
2023$17,168+0.8%
2022$17,034+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$714,000
Sq Ft2,472DeedBook 6385, Page 954Recorded10/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1965