Skip to content

95 Dodds LanePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block4603
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G P
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,502
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,000
69%
Improvement Value:$226,800
31%
Total Assessment$728,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,408+5.9%
2024$18,322+3.1%
2023$17,775+0.8%
2022$17,637+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5135, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1960