Skip to content

239 Herrontown RdPrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$1,280,000
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block1403
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page14

Building Details

Building Class20
Description2SFR4G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,121
Acreage3.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
34%
Improvement Value:$786,300
66%
Total Assessment$1,199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,937+5.9%
2024$30,150+3.1%
2023$29,251-3.0%
2022$30,160+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,280,000

From:

To:

Sq Ft4,121DeedBook 6247, Page 921Recorded4/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2979, Page 243