Skip to content

1113 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1888

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 1989

Property Information

Block1501
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage5,696
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
60%
Improvement Value:$333,500
40%
Total Assessment$823,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,765+5.9%
2024$20,547+3.1%
2023$19,934+0.8%
2022$19,779+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1888