Skip to content

1041 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block1501
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page15

Building Details

Building Class20
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,768
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$614,000
50%
Improvement Value:$610,300
50%
Total Assessment$1,224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,603+5.9%
2024$30,779+3.1%
2023$29,861+0.8%
2022$29,628+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft2,768DeedBook 6553, Page 1776Recorded4/12/2024

Property Sale

Sale
$1,610,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 6412, Page 1904Recorded9/9/2020

Property Sale

Sale
$734,000

From:

To:

Sq Ft1,439DeedBook 6218, Page 929Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 4512, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1930