Skip to content

176 Highland TerracePrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block2001
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2STST2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,526
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$638,000
51%
Improvement Value:$619,500
49%
Total Assessment$1,257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,487+5.9%
2024$31,614-2.6%
2023$32,441+0.8%
2022$32,188+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000
Sq Ft4,526DeedBook 6487, Page 1503Recorded6/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2943, Page 236