Skip to content

25 Oakridge CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$2,550,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block2001
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2STBR3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage5,571
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$635,000
43%
Improvement Value:$850,300
57%
Total Assessment$1,485,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,554+5.9%
2024$37,340-5.8%
2023$39,651+0.8%
2022$39,342+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,550,000
Sq Ft5,571DeedBook 6526, Page 764Recorded6/22/2023

Property Sale

Sale
$2,450,000
DeedBook 4360, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1995