Skip to content

36 Oakridge CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$1,675,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block2001
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2SSTST3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage6,326
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$632,000
40%
Improvement Value:$943,000
60%
Total Assessment$1,575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,942+5.9%
2024$39,596-10.4%
2023$44,187+0.8%
2022$43,843+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,675,000
Sq Ft6,326DeedBook 6450, Page 306Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 6151, Page 1080

Property Built

Built

Year Built: 1995