Skip to content

38 White Oak DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block2102
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page21

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,402
Acreage3.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$527,900
51%
Improvement Value:$500,000
49%
Total Assessment$1,027,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,373+5.9%
2024$25,841-18.9%
2023$31,846+0.8%
2022$31,598-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft5,402DeedBook 6448, Page 1420Recorded7/16/2021

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft5,401DeedBook 6215, Page 1639Recorded4/13/2015

Property Sale

Sale
$1,020,000
DeedBook 2496, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1986