Skip to content

25 Fitch WayPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1,430,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block2201
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SFR2G3970
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage5,372
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$607,000
45%
Improvement Value:$749,000
55%
Total Assessment$1,356,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,110+5.9%
2024$34,090+3.1%
2023$33,073-13.7%
2022$38,326-14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,430,000
Sq Ft5,372DeedBook 6441, Page 304Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 6071, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1993