Skip to content

37 Fitch WayPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1,380,000
Last Sale Date
Aug 22, 2008

Property Information

Block2201
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,000
47%
Improvement Value:$678,200
53%
Total Assessment$1,279,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,065+5.9%
2024$32,159+3.1%
2023$31,200+0.8%
2022$30,957+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,380,000
DeedBook 5917, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1993