Skip to content

42 Pettit PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 23, 1997

Property Information

Block2201
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
48%
Improvement Value:$647,200
52%
Total Assessment$1,247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,213+5.9%
2024$31,355+1.3%
2023$30,958+0.8%
2022$30,717-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 3157, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1996