Skip to content

71 Pettit PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1,751,000
Last Sale Date
Jul 2, 2007

Property Information

Block2201
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2STST3GP
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$604,000
40%
Improvement Value:$905,800
60%
Total Assessment$1,509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,206+5.9%
2024$37,956+4.2%
2023$36,429+0.8%
2022$36,145+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,751,000
DeedBook 5676, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1998