Skip to content

63 Pettit PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Mar 4, 1997

Property Information

Block2201
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SBR3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$619,000
44%
Improvement Value:$798,100
56%
Total Assessment$1,417,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,737+5.9%
2024$35,626+3.1%
2023$34,563+0.8%
2022$34,294+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 3171, Page 47