Skip to content

27 Pettit PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$2,220,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block2201
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,888
Acreage1.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$609,000
46%
Improvement Value:$723,200
54%
Total Assessment$1,332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,476+5.9%
2024$33,492+3.1%
2023$32,492+0.8%
2022$32,239+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,220,000
Sq Ft4,888DeedBook 6595, Page 158Recorded6/25/2025

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 6015, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1996