Skip to content

650 Cherry Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$1,260,000
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block2201
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page22

Building Details

Building Class20
Description2SFRST3G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,500
30%
Improvement Value:$823,700
70%
Total Assessment$1,175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,296+5.9%
2024$29,545-2.6%
2023$30,344+0.8%
2022$30,107+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,260,000
DeedBook 5553, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1999