Skip to content

95 Montadale DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$1,070,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block2403
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,876
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$608,500
66%
Improvement Value:$316,500
34%
Total Assessment$925,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,633+5.9%
2024$23,255+3.1%
2023$22,561-5.0%
2022$23,760-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,070,000

From:

To:

Sq Ft3,876DeedBook 6293, Page 1473Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$1,155,000
DeedBook 5110, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1987