Skip to content

125 Montadale DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 1995

Property Information

Block2403
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,300
64%
Improvement Value:$286,700
36%
Total Assessment$793,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,118+5.9%
2024$19,936-6.3%
2023$21,275+0.8%
2022$21,110+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986