Skip to content

115 Montadale DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$1,420,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block2403
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,954
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$530,800
57%
Improvement Value:$392,400
43%
Total Assessment$923,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,585+5.9%
2024$23,209-6.1%
2023$24,729+0.8%
2022$24,536+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,420,000
Sq Ft3,954DeedBook 6493, Page 392Recorded7/22/2022

Property Sale

Sale
$175,000

Property Built

Built

Year Built: 1986