Skip to content

27 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1916

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block25.03
Lot45
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class30
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,390
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,000
68%
Improvement Value:$210,300
32%
Total Assessment$651,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,344+5.9%
2024$16,374+3.1%
2023$15,885+0.8%
2022$15,761+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000
Sq Ft1,390DeedBook 6399, Page 1658Recorded3/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1916