Skip to content

23 Jefferson RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$839,000
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block25.03
Lot46
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class30
Description2S F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,046
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
66%
Improvement Value:$238,200
34%
Total Assessment$693,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,460+5.9%
2024$17,427+3.1%
2023$16,907+0.8%
2022$16,775+17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$839,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 6327, Page 461Recorded5/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910