Skip to content

96 Arreton RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2000

Property Information

Block2501
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page25

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage3.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$607,400
76%
Improvement Value:$192,200
24%
Total Assessment$799,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,293+5.9%
2024$20,102+3.1%
2023$19,502+0.8%
2022$19,350+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950