Skip to content

536 State RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2020

Last Sale Price
$1,270,000
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block2501
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page25

Building Details

Building Class20
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,262
Acreage1.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
33%
Improvement Value:$637,300
67%
Total Assessment$957,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,493+5.9%
2024$24,067+17.3%
2023$20,522+129.2%
2022$8,954+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,270,000
Sq Ft3,262DeedBook 6534, Page 402Recorded9/11/2023

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 6209, Page 173Recorded12/22/2014