Skip to content

108 Dogwood HillPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block2701
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page27

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,458
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$521,000
48%
Improvement Value:$556,000
52%
Total Assessment$1,077,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,681+16.8%
2024$24,564+3.1%
2023$23,831+0.8%
2022$23,646+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft4,458DeedBook 6617, Page 230Recorded2/2/2026

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft3,508DeedBook 6212, Page 1588Recorded2/20/2015

Property Sale

Sale
$509,750
DeedBook 2683, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1980