Skip to content

62 Dogwood HillPrinceton, NJ 08540

Built 1981

Last Sale Price
$2,010,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block2701
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page27

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,272
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$492,000
38%
Improvement Value:$819,600
62%
Total Assessment$1,311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,928+30.8%
2024$26,706+3.1%
2023$25,910+0.8%
2022$25,708+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,010,000
Sq Ft4,272DeedBook 6497, Page 227Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 6110, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1981