Skip to content

88 Dogwood HillPrinceton, NJ 08540

Built 1983

Last Sale Price
$1,010,000
Last Sale Date
Dec 7, 2015

Property Information

Block2701
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page27

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,583
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,000
55%
Improvement Value:$391,600
45%
Total Assessment$869,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,157+13.7%
2024$20,358+3.1%
2023$19,751+0.8%
2022$19,597+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,010,000

From:

To:

Sq Ft2,583DeedBook 6238, Page 61Recorded1/5/2016

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 4572, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1983