Skip to content

661 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block2801
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings2
ZoningRA
Sq Footage2,633
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$346,000
55%
Improvement Value:$280,300
45%
Total Assessment$626,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,428+6.0%
2024$15,495+3.1%
2023$15,025+0.8%
2022$14,906+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000
Sq Ft2,633DeedBook 6598, Page 1098Recorded7/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960