Skip to content

109 Poe RdPrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block4701
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,634
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,000
74%
Improvement Value:$185,700
26%
Total Assessment$704,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,766+6.9%
2024$17,558+3.1%
2023$17,034+0.8%
2022$16,901+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000
Sq Ft2,634DeedBook 6547, Page 1592Recorded2/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1952