Skip to content

268 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$908,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block5404
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,562
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,000
55%
Improvement Value:$272,200
45%
Total Assessment$610,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,250+5.9%
2024$15,340+3.1%
2023$14,883+0.8%
2022$14,767+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$908,000
DeedBook 6378, Page 146

Property Sale

Sale
$908,000
Sq Ft2,562DeedBook 6378, Page 146Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6150, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1955