Skip to content

805 Bunn DrivePrinceton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$2,027,000
Last Sale Date
Nov 16, 2000

Property Information

Block2803
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page28

Building Details

Building Class10
Description2SBR54338SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage13.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,765,500
34%
Improvement Value:$5,392,700
66%
Total Assessment$8,158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$217,253+5.9%
2024$205,097+3.1%
2023$198,979+0.8%
2022$197,428+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,027,000
DeedBook 3946, Page 141