Skip to content

6 Bertrand DrPrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Sep 19, 2017

Property Information

Block3201
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,694
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$549,000
64%
Improvement Value:$307,900
36%
Total Assessment$856,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,819+5.9%
2024$21,542+3.1%
2023$20,900+0.8%
2022$20,737+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft2,694DeedBook 6303, Page 623Recorded10/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964