Skip to content

78 Bertrand DrPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block3201
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
66%
Improvement Value:$260,700
34%
Total Assessment$761,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,284+5.9%
2024$19,149+3.1%
2023$18,578+0.8%
2022$18,433+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 3865, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1965