Skip to content

40 Caldwell DrPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 2, 1989

Property Information

Block3201
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,000
68%
Improvement Value:$239,200
32%
Total Assessment$747,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,898+5.9%
2024$18,785+4.1%
2023$18,049+0.8%
2022$17,908+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 2489, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1968