Skip to content

7 Caldwell DrPrinceton, NJ 08540

Built 1967

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Sep 6, 1990

Property Information

Block3202
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page32

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,000
48%
Improvement Value:$546,800
52%
Total Assessment$1,053,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,063+5.9%
2024$26,493+3.1%
2023$25,702+0.8%
2022$25,502+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000
DeedBook 2540, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1967