Skip to content

158 Herrontown RdPrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$707,485
Last Sale Date
Mar 20, 2008

Property Information

Block3202
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,000
67%
Improvement Value:$223,400
33%
Total Assessment$684,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,226+5.9%
2024$17,206+3.1%
2023$16,693+0.8%
2022$16,562+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$707,485
DeedBook 5843, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1964