Skip to content

33 Caldwell DrPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block3202
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,534
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,000
70%
Improvement Value:$217,100
30%
Total Assessment$718,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,123+5.9%
2024$18,053+3.1%
2023$17,514+0.8%
2022$17,378+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 6198, Page 1124Recorded7/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1962