Skip to content

856 Great RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1938
Church/Charitable

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block3501
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description1.5S2G&P
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,987
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,000
67%
Improvement Value:$244,100
33%
Total Assessment$747,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$17,422+1.4%
2019$17,183+1.6%
2018$16,914+2.4%
2017$16,526+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft1,987DeedBook 6315, Page 523Recorded1/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1938